جعبه مقوایی

 در مقوا

جعبه مقوایی در کارتن سازی 

این نوع جعبه که خیلی پر مصرف می باشند در صنایع متفاوت مورد استفاده قرار داده می شوند . از این مدل جعبه برای بسته بندی کالا با وزن پایین و یا کالایی که بسته بندی اولیه را دارا می باشند و برای حفظ ظاهر کالا از این بسته بندی استفاده می گردد. از موارد مورد استفاده این مدل جعبه می توان به جعبه انواع چای،پودر ماشین،جعبه های فست فود و … اشاره کرد.

طراحی و چاپ جعبه

چاپ بر روی جعبه مقوایی

چاپ روی جعبه امروزه بسیار مهم است . چرا که در دنیای پر رقابت امروزی که فرصت هر کالایی برای خود نمایی و جذب مشتری فقط چند ثانیه می باشد ، چاپ کارتن و یا جعبه لوکس اهمیت  بسیار زیادی دارد . بی شک کالاهایی برنده رقابت می باشد که جذاب و چشم نوازتر باشد.
صنایع بسته بندی طی سال های گذشته پیشرفت بسیار زیادی در رابطه با چاپ و تولید انواع جعبه مقوایی داشته است .

 

چاپ افست

چاپ روی جعبه مقوایی یک فرایند چاپ است که برای چاپ بر روی جعبه های مقوایی استفاده می شود. این نوع چاپ در کارتن سازی، می تواند برای جعبه های محصولات مختلفی مانند محصولات غذایی، لوازم التحریر، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیکی و غیره استفاده شود.

برای انجام چاپ روی جعبه مقوایی، ابتدا باید طرح مورد نظر را طراحی کرد و سپس آن را به یک چاپخانه ارسال کرد. در چاپخانه، از چاپگرهای افست برای چاپ بر روی جعبه های مقوایی استفاده می شود. این چاپگرها، قابلیت چاپ با کیفیت بالا و در حجم بالا را دارند و برای چاپ روی سطوح مقوایی مناسب هستند.

در این نوع چاپ، از جوهرهای خاصی استفاده می شود که می توانند بر روی سطوح مقوایی چاپ شوند و به طور موثری در برابر رطوبت و حرارت مقاومت کنند. همچنین برای افزایش مقاومت جوهر، از روش های پوشش دهی مختلفی نیز استفاده می شود.

مزیت عمومی جعبه های مقوایی:

 1. برای برند سازی تبلیغات بیشتر
 2. جهت حمل و ترانزیت ساده تر محصولات
 3. جعبه ها معمولا جهت حمل کالاهای سبک و خاص
 4. کارتن ها معمولا جهت حمل کالا های سنگین وزن تر
 5. جلوگیری از آسیب در برابر ضربه ها و تصادم احتمالی
 6. امکان تغییر در ابعاد، اندازه، ضخامت و گرماژ جعبه کارتن
 7. قابلیت ایجاد طرح های برجسته، لوگو یا شکل و فرم خاص
 8. بطور عام رویه آنها سفید بوده و پشت آنها طوسی می باشد
جعبه مقوایی

تولید جعبه مقوایی پشت طوسی در کارتن سازی کاراکیان پک

در این مدل جعبه که یک سمت مقوای سفید و سمت دیگر آن طوسی است. این نوع جعبه مقوایی پشت طوسی در وزن های متفاوتی تولید می شوند.
گرماژ مقواهای مصرفی بر اساس وزن محصولات درون جعبه و پارامتر های دیگر طراحی می گردد .
مشخصه ظاهری جعبه های مقوایی پشت طوسی به این صورت می باشد که یک طرف آن سفید و طرف دیگر آن، طوسی است.

مقوای پشت طوسی دوبلکس از ورقه مقوا بطور دو لایه تهیه میگردد و بطور طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبیده می شود.

مقوای پشت طوسی از نوع بازیافتی است و از نظر بازیافتی بودن آن و حساسیت های موجود در رابطه با نوع کاربردی بودن آنها، استفاده از آنها در بسته بندی دارویی و غذایی به لحاظ قانونی ممنوع می باشد.

روش های چاپ جعبه مقوایی

روی کارتن و جعبه مقوایی روش های مختلف چاپ پیاده سازی می شود که قارد است  در جذابیت کارتون مقوایی بسیار تاثیر گذار باشد.
برای ساخت و تولید کارتون مقوایی بیشتر از مقوای ایندربرد مورد استفاده قرار داده می شود و انواع چاپ جعب مقوایی نیز شامل چاپ سیلک و چاپ سابلیمیشن می باشد.
مقوای ایندربرد به دلیل داشتن سطحی صاف و یک دست قابلیت چاپ تمام رنگی را با استفاده از چاپ سابلیمیشن را دارد.
جعبه مقوا سفید در هر دو طرف دارای رنگ سفید می باشد و قسمت پشت یا داخل آن را فقط چاپ تک رنگ یا دو رنگ انجام می دهند.

خصوصیات جعبه های مقوایی

شفافیت ورقه ها

سختی یا نرمی زیاد جعبه

قابلیت چاپ بالای ورقه ها

معمولا روی آن سفید و پشت آن طوسی می باشد.

در پالت و در لایه فیلم های پلاستیکی بسته بندی می گردد

بسته بندی آن معمولا بصورت رول و شیت ( ورق ) است

انواع مواد اصلی قابل استفاده برای جعبه مقوایی:

 • ورق مقوا
 • سینگل فیس
 • کارتن ۳ لایه با فلوت مختلف
 • ورق کارتن ۵ لایه یا بیشتر

با توجه به اینکه قابلیت چاپ کارتن نسبت به مقوا کمتر است، اما با پیشرفت در صنعت چاپ امکان استفاده از بهترین چاپ ها در سفارش جعبه مقوایی (همراه کارتن) نیز فراهم شده است.

جعبه مقوایی با طراحی تلسکوپی :

ویژگی بارز این نوع کارتن مقوایی، جدا بودن رویه و زیر آن می باشد.
این دو بخش قادر هستند به راحتی از هم جدا و بعد دوباره روی هم سوار شوند و طوری طراحی شده‌اند که موقع بسته شدن، قلاب های جانبی یا انتهایی به خوبی به هم می‌رسند.
اگر بنا باشد قسمت رویه و زیر این جعبه‌ها از هم جدا شوند،
دو بخش شیار‌ و خط‌ دار با کف تخت ایجاد می‌گردد.
|موقع بستن جعبه، درپوش به خوبی روی جعبه را پوشش می‌دهد و روی بدنه می‌لغزد تا به لبه پایینی آن برسد.
این روند باعث شکل‌گیری یک دیواره مقوایی می‌شود که مقاومت بیشتری دارد.

نحوه ساخت جعبه مقوایی

باید طبق مشخصه ها شروع به طراحی جعبه مقوایی نمایید در طراحی قادر هستید از گروه سنی، جنسیت یک منطقه، شهر و یا کشور الهام گرفته و رنگ های متناسب با علم روانشاسی مورد استفاده قرار داد.

مثلا اگر گروه سنی شما بین ۱۵ تا ۲۵ سال می باشد و منطقه هدف شما تهران و یا کرج است قادر می باشید با یک تحقیق کوچک نسبت به سلیقه های این منطقه و گروه سنی آنها طراحی رو شروع نمایید. ساخت جعبه های مقوایی پس از ابعاد و طراحی نیاز به مشخص کردن نوع جنس مقوای بسته بندی دارد زیرا این جنس مقوای می باشد که طول عمر و ظرافت جعبه را به رخ بیننده میکشد.

تفاوت کارتن و جعبه مقوایی

کارتن ها برای حمل کالاهای سنگین وزن تر استفاده می شوند و جعبه ها در حمل کالاهای سبک تر وخاص تر کاربرد دارند. برای تولید جعبه مقوایی جنس های متفاوتی در بازار وجود دارد که از جمله آن ها می توان به مقوا پشت سفید،‌ پشت طوسی ایندربرد و سینگل یا سینگل فیس،‌گلاسه اشاره کرد.
جعبه های مقوایی با چاپ های متفاوتی عرضی می شوند.
البته که برخی از آن ها بدون چاپ و ساده می باشند.
جعبه ها با چاپ تک رنگ و تا ۴ رنگ(چاپ فلکسو با کلیشه) و روکش لمینت(لمینت کردن یا نیم روکش و تمام روکش) با کیفیت رنگ و رزولوشن مختلف، مقوای پشت سفید و پشت طوسی و همراه با مقوای رنگ دار عرضه می گردند.
البته که برخی از آن ها دارای ورق مقوای گلاسه، روکش افست مقوایی، رویه سلفون حرارتی ،‌رویه یو وی و رویه برجسته یا طلاکوب می باشند.

چاپ جعبه مقوایی ارزان

همه ی مت دوست داریم که محصولی را تهیه کنیم که ارزان قیمت ما با کیفیت باشد. به همین ترتیب، مشاغل و برندها در مورد جعبه مقوایی مرسوم، علاوه بر کیفیت و بازاریابی این جعبه ها، برای اندازه گیری قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن آن ها در ابتدا بودجه خود را در نظر می گیرند.

بنابراین در این مورد، ما باید به دنبال هزینه ای فراتر از هزینه های واحد چاپ جعبه باشیم. هزینه های پنهانی وجود دارد که ممکن است جنبه مقرون به صرفه بودن جعبه های چاپی سفارشی را برای مشاغل مشتری ما به حداقل برساند.

بنابراین، برای اینکه جایگاه خود را در صنعت بسته بندی حفظ کنیم و میزان فروش و سودآوری خود را به حداکثر برسانیم، لازم است که با استفاده از راه های مختلف، کاری کنیم که جعبه های بسته بندی برای خریداران اولیه قابل اعتماد تر و ارزان تر باشد. بنابراین برای انجام این کار، ما باید هزینه های پنهانی را شناسایی کرده و راه هایی برای جلوگیری از این هزینه ها پیدا کنیم.

تاثیر تعداد لایه جعبه مقوایی بر قیمت:

جعبه‌های مقوایی در 4 حالت، 2 لایه، 3 لایه، 5 لایه و 7 لایه ساخته می‌شوند. برای مثال قیمت جعبه مقوایی 3 لایه نسبت به نوع 5 لایه آن پایین تر می باشد.

تاثیر سایز جعبه مقوایی بر قیمت:

سایزهای کوچک‌تر به دلیل مقدار متریال کمی که مورد استفاده قرار داده میشود دارای قیمت پایین‌تری هستند. برای مثال قیمت کارتن پستی سایز 2 بیشتر از قیمت خرید کارتن پستی سایز 1 می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

کارتن سازی در کرجچاپ افست بر روی کارتن